Επίσκεψη του Προέδρου της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου 1/12/2016

Επίσκεψη του Προέδρου της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου 1/12/2016

ptd2-mtptd3-mtptd4-mtptd-1-mtO Πρόεδρος της Δημοκρατίας  Προκόπης Παυλόπουλος επισκέφθηκε το απόγευμα της Πέμπτης 1η Δεκεμβρίου, το Μουσείο Τυπογραφίας Γιάννη και Ελένης Γαρεδάκη στα Χανιά. Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις από τον πρόεδρο του Μουσείου Γιάννη Γαρεδάκη, την διευθύντρια του Μουσείου Έλια Κουμή και τον εκδότη της εφημερίδας “Χανιώτικα νέα” Μανώλη Γαρεδάκη.
Ο κ. Παυλόπουλος έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα σπάνια εκθέματα του Μουσείου, τα οποία περιλαμβάνουν μηχανήματα από τις απαρχές της Τυπογραφίας αλλά και σπάνια βιβλία από την εποχή της ενετοκρατίας στην Κρήτη και όχι μόνο.
Στο βιβλίο των επισκεπτών ο κ. Παυλόπουλος έγραψε: «Σας εκφράζω τον ειλικρινή θαυμασμό για την υπέροχη αυτή πραγματικά εθνική πρωτοβουλία. Θερμά συγχαρητήρια».