Εργαστήρι χαρακτικής στο Μουσείο Τυπογραφίας 10/9/2022

Εργαστήρι χαρακτικής θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2022 10 π.μ. με 12 το μεσημέρι στο Μουσείο Τυπογραφίας, στο πλαίσιο του 6ου Διεθνούς Φεστιβάλ κόμικ και animation “Chaniartoon”.

Οι συμμετέχοντες στο εργαστήρι θα έχουν την ευκαιρία να μάθουν την ιστορία της χαρακτικής και τις βασικές αρχές της και να φτιάξουν το δικό τους χαρακτικό σε λινόλεουμ, με το οποίο θα κάνουν διάφορα τυπώματα με τυπογραφικό μελάνι.

Οι θέσεις στο εργαστήρι έχουν συμπληρωθεί, μπορείτε να εκδηλώσετε ενδιαφέρον για τη λίστα αναμονής εδώ:

Το Φεστιβάλ κόμικ και animation “Chaniartoon” προβάλλει ταινίες animation μικρού μήκους από όλο τον κόσμο, φτιαγμένες τόσο από φοιτητές όσο και από επαγγελματίες. Υπάρχει ειδική ενότητα για ελληνικές ταινίες κινουμένων σχεδίων. Το πρόγραμμα του φεστιβάλ περιλαμβάνει έκθεση κόμικς, artist alley, εργαστήρια, έκθεση VR & AR, ειδικές προβολές και πολλά άλλα. Περισσότερες πληροφορίες στο: www.chaniartoonfest.gr