Εσπερίδα για το Περιβάλλον και τα Οικοσυστήματα 26/7/2017

Ανοιχτή εσπερίδα με θέμα “Περιβάλλον και Οικοσυστήματα” θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 26 Ιουλίου 2017 στο Μουσείο Τυπογραφίας, στο πλαίσιο του 6ου Θερινού Σχολείου για την Περιβαλλοντική Δημοσιογραφία που διοργανώνουν το Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και το Ινστιτούτο Επαρχιακού Τύπου σε συνεργασία με το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και θα φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις του ΙΕΤ, στους Αγιους Πάντες Αποκορώνου (Ιδρυμα Αγ. Σοφία).

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

18:15 – 18:45 Προσέλευση, ξενάγηση στο ΜΤ

18:45 - 19:00 Χαιρετισμοί

19.00–19.20: Το πρόγραμμα Natura2000Value Crete, προστατευόμενες περιοχές της Κρήτης Εισηγητής: Μιχάλης Προμπονάς, Δρ. Φυσικός – Περιβαλλοντολόγος, Πανεπιστήμιο Κρήτης - Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης

19.20–19.40: Κοινωνικά και Οικονομικά οφέλη των προστατευόμενων περιοχών του Δικτύου NATURA 2000 Εισηγητής: Γεωργία Πιλιγκότση, Οικονομολόγος Περιβάλλοντος, Πανεπιστήμιο Κρήτης - Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης

19.40 – 20.00: Οικοσυστημικές Υπηρεσίες της Άγριας Ζωής Εισηγητής: Παναγιώτης Γεωργιακάκης, Δρ. Βιολόγος, Πανεπιστήμιο Κρήτης - Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης):

20.00-20.20: Αγροτικά, Ορεινά και Παράκτια οικοσυστήματα της Κρήτης Εισηγητής: Τάνια Πλουμή, Περιβαλλοντολόγος, Πανεπιστήμιο Κρήτης - Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης)

20.30-21.00: Προβολή ντοκιμαντέρ του έργου LIFE Natura2000Value Crete

21.00 – 21.30: Συζήτηση

Συνδιοργάνωση: Περιφερειακή Ενότητα Χανίων- Περιφέρεια Κρήτης, Δήμος Αποκορώνου/ Κοινωφελής Επιχείρηση, Δήμος Πλατανιά, Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βάμου, Παρατηρητήριο Περιβαλλοντικής Νομοθεσίας Δυτικής Κρήτης, Δικηγορικός Σύλλογος Χανίων, Δικηγορικός Σύλλογος Ρεθύμνου, Πανεπιστήμιο Κρήτης – Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης με τη στήριξη του Περιφερειακού Ταμείου Ανάπτυξης Κρήτης, Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Χανίων, Μουσείου Τυπογραφίας «Γιάννη & Ελένης Γαρεδάκη», Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού «Σαμαριάς», Δημοτικής Πινακοθήκης Χανίων.