Τελετή απονομής βραβείων 6ου Διεθνή Διαγωνισμού Αφίσας 31/10/2021

Η τελετή απονομής των βραβείων και τιμητικών διακρίσεων του 6ου Διεθνούς Διαγωνισμού Αφίσας που διοργάνωσε το Μουσείο Τυπογραφίας Γιάννη και Ελένης Γαρεδάκη θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021, στις 6 το απόγευμα στο Κέντρο Αρχιτεκτονικής Μεσογείου, Μεγάλο Αρσενάλι, στο Ενετικό Λιμάνι των Χανίων.

Ο διαγωνισμός ολοκληρώθηκε με 628 συμμετοχές από 68 χώρες, φέρνοντας τα Χανιά και την Κρήτη στο επίκεντρο των σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας από όλο τον κόσμο.

Μετά την απονομή, η έκθεση αφίσας με τα τριάντα έργα που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό, θα φιλοξενηθεί στο αμφιθέατρο του Μουσείου Τυπογραφίας για έναν χρόνο περίπου, μέχρι τον επόμενο διαγωνισμό.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:

– Καλωσόρισμα από τον Γιάννη Γαρεδάκη, ιδρυτή και Πρόεδρο Δ.Σ. του Μουσείου Τυπογραφίας

– Παρουσίαση του διαγωνισμού από την Έλια Κουμή, διευθύντρια του Μουσείου Τυπογραφίας.

– Σύντομες ομιλίες από τα μέλη της κριτικής επιτροπής:

• Γιάννη Μπελιμπασάκη, Επίκουρο Καθηγητή, Εργαστήριο Χαρακτικής, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ

• Δημήτρη Παπάζογλου, σχεδιαστή οπτικής επικοινωνίας

• Αριάδνη Περράκη, CEO Χαρτιά Περράκης

– Απονομή βραβείων και τιμητικών διακρίσεων στους νικητές του 6ου διεθνούς διαγωνισμού αφίσας.

Θα ακολουθήσει μικρή δεξίωση.