Τοπική δημοσιογραφία και περιβάλλον 28/9/2021

Στρογγυλό τραπέζι με θέμα “Τοπική δημοσιογραφία και περιβάλλον” θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου 2021 στις 5 μ.μ. στο αμφιθέατρο του Μουσείου Τυπογραφίας, στο πλαίσιο του Θερινού Σχολείου Περιβαλλοντικής Δημοσιογραφίας που υλοποιείται για 9η χρονιά στο Ινστιτούτο Επαρχιακού Τύπου (Ίδρυμα Αγ. Σοφία) από το Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου.

Συνδιοργανωτές του Θερινού Σχολείου είναι η Περιφέρεια Κρήτης και ο Οργανισμός Ανάπτυξης Κρήτης, με αρωγό τον Δήμο Αποκορώνου. Την διοργάνωση στηρίζουν ο Δήμος Πλατανιά, το Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Χανίων, ο Δικηγορικός Σύλλογος Χανίων, το Βοτανικό Πάρκο Κρήτης, το ΚΤΕΛ Χανίων – Ρεθύμνου, το Κτήμα Λουπάκη και το Μουσείο Τυπογραφίας Γιάννη και Ελένης Γαρεδάκη.

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει με ξενάγηση στο μουσείο.

Ομιλητές θα είναι οι:

• Μιχαήλ Λαμπαθάκης, δημοσιογράφος, ΑΠΕ-ΜΠΕ

•Ευτυχία Πενταράκη, δημοσιογραφός, Προισταμένη Ε.Ρ.Τ Χανίων,

•Γιάννης Ξυγκάκης, δημοσιογράφος Γενικός Διευθυντής Flashnews.gr.

•Γιώργος Κώνστας, δημοσιογράφος, εφημερίδα Χανιώτικα νέα

Συντονιστής: Παρασκευάς Περάκης, δημοσιογράφος, Διευθυντής της εφημερίδας Χανιώτικα νέα.