Έκθεση αφίσας για την Τυπογραφία στην Πάτρα

posters

Έκθεση αφίσας για την Τυπογραφία στην Πάτρα

Αφίσες επιλεγμένες από τους τέσσερις διεθνείς διαγωνισμούς που έχει διοργανώσει το Μουσείο Τυπογραφίας Γιάννη και Ελένης Γαρεδάκη θα παρουσιαστούν στην έκθεση αφίσας με θέμα “Τυπογραφία: Παρελθόν, παρόν και μέλλον” που διοργανώνει το Μουσείο Τυπογραφίας σε συνεργασία με το Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών από τις 8 έως τις 21 Ιουνίου 2019, στην Πάτρα.

Τα εγκαίνια θα γίνουν το Σάββατο 8 Ιουνίου στις 8 μ.μ. στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών. Παράλληλα, στο αμφιθέατρο του μουσείου, θα προβληθεί video με το ιστορικό και τις δραστηριότητες του Μουσείου Τυπογραφίας.

Στην έκθεση παρουσιάζονται 54 έργα, επιλεγμένα από τους 4 Διεθνείς Διαγωνισμούς Αφίσας που έχει οργανώσει το Μουσείο Τυπογραφίας, με συμμετοχές από όλο τον κόσμο. Οι διαγωνισμοί αυτοί έχουν στόχο τη σύνδεση της Τυπογραφίας και της ιστορίας της με το παρόν και το μέλλον της της οπτικής επικοινωνίας. 

Η έκθεση πραγματοποιείται στα πλαίσια του 7ου Διεθνούς Συνεδρίου Τυπογραφίας & Οπτικής Επικοινωνίας (ICTVC) και την επιμέλειά της έχει αναλάβει ο Αντώνης Κ. Παπαντωνόπουλος, λιθογράφος – τυπογράφος, συνεργάτης του Μουσείου Τυπογραφίας.

Το Μουσείο Τυπογραφίας Χανίων είναι το πρώτο στο είδος του σε όλη την Ελλάδα. Λειτουργεί από το 2005 και αποτελεί έργο ζωής του ιδρυτή του Γιάννη Γαρεδάκη, ο οποίος, με συνοδοιπόρο τη σύζυγό του Ελένη, για περισσότερα από είκοσι χρόνια συνέλεγε μηχανήματα και άλλα εκθέματα, που σηματοδοτούν την εξέλιξη της Ευρωπαϊκής Τυπογραφίας μέσα στον χρόνο.

Το Μουσείο αναπτύσσεται σε δύο μεγάλες πτέρυγες και τρεις επιμέρους αίθουσες που καλύπτουν έκταση περίπου 1.200 τ.μ. Στις συλλογές του οι επισκέπτες μπορούν να δούν αυθεντικά τυπογραφικά πιεστήρια του 19ου αιώνα, αυτόματα πιεστήρια από τις αρχές του 20ου αι., κάσες και μηχανήματα μηχανικής στοιχειοθεσίας (λινοτυπία και μονοτυπία) και να τυπώσουν σε κάποια από αυτά. 

Σπάνια βιβλία, εφημερίδες και χαρακτικά συνδέουν την τυπογραφία και τις τεχνικές της με την πολυτάραχη ιστορία της Κρήτης, ενώ η μόνιμη εικαστική έκθεση “Ιστορία της Γραφής και των Γραφικών Τεχνών”, του Αντώνη Παπαντωνόπουλου, ταξιδεύει τους επισκέπτες σε κάθε μορφή ανθρώπινης επικοινωνίας.

Διάρκεια έκθεσης: 8 – 21 Ιουνίου 2019  – Ωρες λειτουργίας: 8 π.μ. – 8 μ.μ.

Στην έκθεση συμμετέχουν με έργα τους οι:

01 ΘΑΝΟΣ ΒΡΑΪΛΑΣ, ΑΘΗΝΑ 1ο βραβείο 1ος διαγωνισμός

02 ΚΩΣΤΑΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ, ΑΘΗΝΑ 2ο βραβείο 1ος διαγωνισμός

03 ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΡΝΑΡΑΚΗΣ, ΑΘΗΝΑ 3ο βραβείο 1ος διαγωνισμός

04 ΠΑΝΟΣ ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΘΗΝΑ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός

05 ΕΥΤΥΧΙΑ ΗΛΙΑΔΟΥ, ΑΝΔΡΟΣ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός αφίσς

06 ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΤΤΙΔΗΣ, ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός

07 ΑΛΕΞΗΣ ΒΟΥΖΑΡΑΣ, ΑΘΗΝΑ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός

08 ΜΑΡΙΑ ΠΕΤΡΟΓΛΟΥ, ΑΘΗΝΑ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός

09 ΓΕΩΡΓΙΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΤΡΙΠΟΛΗ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός

10 ΧΡΙΣΤΑΛΕΝΗ ΑΛΙΦΙΕΡΑΚΗ, ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός

11 ΘΑΝΑΣΗΣ ΜΠΕΡΤΑΧΑΣ, ΑΘΗΝΑ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός

12 KEIRA RATHBONE, ΛΟΝΔΙΝΟ, ΑΓΓΛΙΑ Τιμητική Διάκριση 1ος διαγωνισμός

13 ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1ο βραβείο 2ος διαγωνισμός

14 ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΛΛΗΣ, ΑΘΗΝΑ, 2ο βραβείο 2ος διαγωνισμός

15 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΡΙΓΚΑΣ, ΘΕΣ/ΝΙΚΗ, 3ο βραβείο 2ος διαγωνισμός

16 ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΙΒΟΛΗΣ, ΑΘΗΝΑ, Τιμητική Διάκριση 2ος διαγωνισμός

17 ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΑΕΡΑΚΗ, ΑΘΗΝΑ, Τιμητική Διάκριση 2ος διαγωνισμός

18 ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ «ΣΤΟΙΧΕΙΑΓΡΑ», ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ Τιμητική Διάκριση 2ος διαγωνισμός

19 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΚΟΛΑΣ, ΑΘΗΝΑ Τιμητική Διάκριση 2ος διαγωνισμός

20 ΟΛΓΑ ΤΖΟΛΑ, ΘΕΣ/ΝΙΚΗ, Τιμητική Διάκριση 2ος διαγωνισμός

21 ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ, ΑΓΓΛΙΑ, ΝΟΡΒΗΓΙΑ Τιμητική Διάκριση 2ος διαγωνισμός

22 ΕΥΡΟΣ ΒΟΣΚΑΡΙΔΗΣ, ΑΘΗΝΑ Τιμητική Διάκριση 2ος διαγωνισμός

23 ΘΑΝΟΣ ΠΑΠΠΑΣ, ΑΡΤΕΜΙΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ, Τιμητική Διάκριση 2ος διαγωνισμός

24 JUAN DIEGO RESTREPO, ΚΟΛΟΜΒΙΑ, 1ο βραβείο 3ος διαγωνισμός

25 MURAT ҪIL, ΚΩΝ/ΠΟΛΗ, ΤΟΥΡΚΙΑ, 2ο βραβείο 3ος διαγωνισμός

26 ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΛΟΓΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ 3ο βραβείο 3ος διαγωνισμός

27 ΑΙΑΣ ΚΟΚΚΑΛΗΣ, ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

28 SYLVIA CASADO DEL RIO, ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ, ΙΣΠΑΝΙΑ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

29 ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΑΜΑΝΤΑΣ, ΚΑΡΔΙΤΣΑ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

30 KAMEN GORANOV, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

31 CARL GODFREY, ΜΠΡΙΣΤΟΛ, ΑΓΓΛΙΑ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

32 ERIC GINARD, ΚΟΥΒΑ, ΜΕΞΙΚΟ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

33 ALISON WATSON, ΔΟΥΒΛΙΝΟ, ΙΡΛΑΝΔΙΑ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

34 ANDREA BARKHUIZE, ΚΕΗΠ ΤΑΟΥΝ, ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

35 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, ΘΕΣ/ΝΙΚΗ Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

36 BARBORA MATLOVICOVA & JANA POMYKACOVA, ΠΡΑΓΑ, ΤΣΕΧΙΑ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

37 OLIVERA BATAJIC SRETENOVIC, ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ, ΣΕΡΒΙΑ, Τιμητική Διάκριση 3ος διαγωνισμός

38 ΑΡΓΥΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ, ΑΘΗΝΑ, 1ο βραβείο 4ος διαγωνισμός

39 JULIA NIZAK, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, 2ο βραβείο 4ος διαγωνισμός

40 YANKOVSKAYA VITALIYA ALEKSEEVNA, ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ,  3ο βραβείο 4ος διαγωνισμός

41 JIA-MIN-WANG, ΤΑΪΒΑΝ, Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

42 SAEIDEH SHAHMARI KALESTAN, ΙΡΑΝ, Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

43 LAURENT LABAT, ΜΠΟΡΝΤΩ, ΓΑΛΛΙΑ Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

44 MARIO FUENTES, ΕΚΟΥΑΔΟΡ, Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

45 ŁUKASZ CHMIEWSKI, ΠΟΛΩΝΙΑ, Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

46 ERIC LEE YIN HANG, ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ, ΚΑΝΑΔΑΣ Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

47 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΟΥΚΟΣ – ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΧΩΡΑΪΤΗΣ, ΧΑΛΚΙΔΑ, Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

48 MAFALDA SOFIA D’ ALMEIDA, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

49 ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΟΥΝΑΣ, ΗΡΑΚΛΕΙΟ, ΚΡΗΤΗ Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

50 COLIN EADIE, ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, ΗΠΑ Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

51 ΔΑΝΑΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, ΚΥΠΡΟΣ Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

52 AGATA DANILOVA, ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ, Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

53 EVELYN DAVIS – WALKER, ΤΖΟΡΤΖΙΑ, ΗΠΑ Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός

54 XIAOFENG CHEN, ΓΚΟΥΑΝΤΖΟΥ, ΚΙΝΑ Τιμητική Διάκριση 4ος διαγωνισμός