Γνωριμία με τα μουσεία των Χανίων, 18/5/2013

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων το Σάββατο 18 Μαΐου 2013, εκδήλωση - ομιλία στην οποία παρουσιάστηκαν τα Μουσεία και οι μουσειακές συλλογές του Νομού Χανίων πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Τυπογραφίας των “Χανιώτικων νέων”, στο Βιοτεχνικό Πάρκο Χανίων. Ομιλητής ήταν ο Χάρης Στρατιδάκης, δάσκαλος, σχολικός σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης της 2ης Περιφέρειας του Νομού Χανίων, με θέμα “Γνωριμία με τα Μουσεία και τις μουσειακές συλλογές του Νομού Χανίων”. Στην ομιλία παρουσιάστηκαν 60 Μουσεία και μουσειακές συλλογές και άλλα 5 Μουσεία που βρίσκονται στο στάδιο της ίδρυσης, ενώ έγινε σύντομη αναφορά σε ιδιωτικές συλλογές, περιοδικές εκθέσεις, παράλληλες εκδηλώσεις και εκπαιδευτικά προ- γράμματα που πραγματοποιούν και εκδόσεις που προσφέρουν τα μουσεία στο κοινό τους. Το Μουσείο ήταν ανοιχτό με ελεύθερη είσοδο για το κοινό από τις 6.30 έως τις 9.30 μ.μ. με ξεναγήσεις, επιδείξεις στα παλιά μηχανήματα και προβολές βίντεο.