Γνωριμία με την ιστορία και τις τεχνικές της χαρακτικής 8/10/2017

Με την μακραίωνη τέχνη της Χαρακτικής συναντήθηκε την Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2017 η Τυπογραφία, κατά την διάρκεια του εργαστηρίου Χαρακτικής με τον καταξιωμένο χαράκτη - ζωγράφο Γιάννη Στεφανάκι που πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Τυπογραφίας. Είχε προηγηθεί ομιλία για την ιστορία και τις τεχνικές της χαρακτικής από τον κ. Στεφανάκι, το βράδυ του Σαββάτου 7/10 στην Δημοτική Πινακοθήκη. Το διήμερο αφιέρωμα στην χαρακτική πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των παράλληλων δράσεων της έκθεσης "Teriade Editeur" που φιλοξενείται στην Δημοτική Πινακοθήκη Χανίων έως τις 15 Οκτωβρίου 2017.

Στο Εργαστήρι χαρακτικής σε ξύλο και λινόλεουμ συμμετείχαν πολλοί άνθρωποι των γραμμάτων, των εικαστικών και των γραφικών τεχνών από όλη την Κρήτη. Προηγήθηκε ξενάγηση στο Μουσείο και προβολής της ταινίας του Γιάννη Στεφανάκι «Το Αγλαόν- η κλασική Τυπογραφία».

Μιλώντας για την σχέση Χαρακτικής και Τυπογραφίας, ο Γιάννης Στεφανάκις ανέφερε ότι από τον 15ο αιώνα που η Τυπογραφία ξεκίνησε στην Ευρώπη είχε στενή σχέση με την χαρακτική και το βιβλίο, αφού «οι πρώτες εικόνες στα βιβλία ήταν τυπωμένες πάνω σε ξύλα, παρότι τα στοιχεία ήταν μεταλλικά. Αργότερα οι εικόνες ήταν σε χαλκό, σε λίθο κτλ. Η Χαρακτική ξεκίνησε σαν σύμμαχος του βιβλίου, κι ήταν πολύ στενά συνδεδεμένα (ξυλογραφία, χαλκογραφία)».

Ο ίδιος χαρακτήρισε το διήμερο των δράσεων που πραγματοποιήθηκαν στη Δημοτική Πινακοθήκη και στο Μουσείο Τυπογραφίας ως πολύ δημιουργικό, καθώς «υπήρχε μια όσμωση που έφερε διαφορετικό κόσμο κοντά. Μου έκανε εντύπωση η καλή συνεργασία και η συμμετοχή, το ότι όλοι θέλανε να χαράξουνε. Οι συμμετέχοντες ήταν άψογοι, μερικά χαρακτικά ήταν πραγματικά πολύ ωραία».

Για τον Γιάννη Στεφανάκι ο οποίος ξεκίνησε ως τυπογράφος και μάλιστα κάποτε είχε δικό του τυπογραφείο μαζί με τα αδέρφια του, η εμπειρία ενός εργαστηρίου Χαρακτικής μέσα στον χώρο ενός Μουσείου Τυπογραφίας ήταν όπως είπε, μοναδική. «Ο χώρος του Μουσείου είναι μαγευτικός. Είναι πολύ μεγάλη συγκίνηση για μένα. Ακόμη κι όταν είχα διακόψει την ενεργή ενασχόληση μου με την Τυπογραφία, σε οποιαδήποτε πόλη της Ελλάδας και του εξωτερικού κι αν πήγαινα όταν κατά την περιήγηση μου άκουγα από μακρυά τον ήχο του όρθιου επίπεδου πιεστηρίου και καταλάβαινα ότι υπήρχε τυπογραφείο έμπαινα μέσα και συστηνόμουν ως συνάδελφος τυπογράφος. Η Τυπογραφία ουσιαστικά διαιώνισε όλες τις Τέχνες, την γνώση ήταν η πιο μεγάλη αναίμακτη Επανάσταση».