Επίσκεψη του Προέδρου της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου 1/12/2016

O Πρόεδρος της Δημοκρατίας  Προκόπης Παυλόπουλος επισκέφθηκε το απόγευμα της Πέμπτης 1η Δεκεμβρίου, το Μουσείο Τυπογραφίας Γιάννη και Ελένης Γαρεδάκη στα Χανιά. Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις από τον πρόεδρο του Μουσείου Γιάννη Γαρεδάκη, την διευθύντρια του Μουσείου Έλια Κουμή και τον εκδότη της εφημερίδας “Χανιώτικα νέα” Μανώλη Γαρεδάκη.
Ο κ. Παυλόπουλος έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα σπάνια εκθέματα του Μουσείου, τα οποία περιλαμβάνουν μηχανήματα από τις απαρχές της Τυπογραφίας αλλά και σπάνια βιβλία από την εποχή της ενετοκρατίας στην Κρήτη και όχι μόνο.
Στο βιβλίο των επισκεπτών ο κ. Παυλόπουλος έγραψε: «Σας εκφράζω τον ειλικρινή θαυμασμό για την υπέροχη αυτή πραγματικά εθνική πρωτοβουλία. Θερμά συγχαρητήρια».