Εσπερίδα «Πολιτισμός και προστασία περιβάλλοντος 24/7/19

Ανοιχτή εσπερίδα με θέμα «Πολιτισμός και Προστασία Περιβάλλοντος» θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Ιουλίου 2019 στις 6 το απόγευμα στο Μουσείο Τυπογραφίας. Η εσπερίδα πραγματοποιείται στο πλαίσιο του 8ου Θερινού Σχολείου για την Περιβαλλοντική Δημοσιογραφία που οργανώνουν το  Ινστιτούτο Επαρχιακού Τύπου (ΙΕΤ), το Τμήμα Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Εργαστήριο Δημοσιογραφικών Σπουδών& Επικοινωνιακών Εφαρμογών από το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ στο Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Ίδρυμα Τεχνολογίας & Ερευνας στις εγκαταστάσεις του ΙΕΤ (Ίδρυμα Αγία Σοφία) στους Αγίους Πάντες Αποκορώνου.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει καλωσόρισμα από τον Γιάννη Γαρεδάκη, Πρόεδρο Δ.Σ. του Μουσείου Τυπογραφίας, Πρόεδρο Δ.Σ. του ΙΕΤ και ιδρυτή της εφημερίδας «Χανιώτικα νέα», ξενάγηση στο μουσείο από την Έλια Κουμή, Διευθύντρια του Μουσείου Τυπογραφίας και θα ακολουθήσουν οι ομιλίες:

*19.00-19.20: Art, Culture and Environment in the Mediterranean. Εισηγητής: Serhan Ada, Αν. Καθηγητής Istanbul Bilgi University – Head, UNESCO Chair in Cultural policy and Cultural Diplomacy,.

*19.20-19.40: Προστασία Περιβάλλοντος. Εισηγητής: Δρ. Πέτρος Λυμπεράκης, Πρόεδρος Εθνικού Δρυμού Σαμαριάς/ Ερευνητής, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης

*19.40-20.00: Ολοκληρωμένη διαχείριση αστικών στερεών αποβλήτων στην Περιφερειακή Ενότητα Χανίων από την ΔΕΔΙΣΑ Α.Ε. Εισηγητής: Γιάννης Κουτράκης, Αντιπρόεδρος ΔΕΔΙΣΑ

*20.00-20.20: Τουρισμός και κλιματική αλλαγή. Η περίπτωση της Κρήτης. Εισηγητής: Γιάννης Βουρδουμπάς, Χημικός Μηχανικός, M.Sc., PhD, Επιστημονικός Συνεργάτης ΜΑΙΧ
*Συντονιστής: Φανή Γαλατσοπούλου, ΕΔΙΠ, Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

*20.20-21.00: Συζήτηση