4oς Διαγωνισμός αφίσας: Απονομή βραβείων και τιμητικών διακρίσεων 23/6/2018

Η μεγάλη γιορτή της τυπογραφίας πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 23 Ιουνίου 2018 στα Χανιά, με μεγάλη προσέλευση ανθρώπων των γραφικών τεχνών και της οπτικής επικοινωνίας από την Ελλάδα και τον κόσμο. Η απονομή βραβείων και επαίνων του 4ου διεθνούς διαγωνισμού αφίσας που διοργάνωσε το Μουσείο Τυπογραφίας έγινε στο αμφιθέατρο του Μουσείου Τυπογραφίας με την στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, της Περιφερειακής Ενότητας Χανίων, του Δήμου Χανίων και της εφημερίδας «Χανιώτικα νέα».

Οι τρεις πρώτοι νικητές του διαγωνισμού έλαβαν σημαντικότατα χρηματικά έπαθλα (1000 ευρώ ο πρώτος, 700 ευρώ ο δεύτερος και 500 ευρώ ο τρίτος).

Το 1ο βραβείο έλαβε ο Αργύρης Αθανασιάδης (Ελλάδα),

το 2ο βραβείο η Julia Nizak (Ουγγαρία)

το 3ο βραβείο η Yankovskaya Vitaliya Alekseevna (Λευκορωσία).

Το πρώτο βραβείο απένειμε ο Περιφερειάρχης Κρήτης Στ. Αρναουτάκης ενώ το παρών στην εκδήλωσε έδωσαν ο Αντιπεριφερειάρχης Χανίων Απ. Βουλγαράκης και ο δήμαρχος Χανίων Τ. Βάμβουκας.

Επίσης ένα ακόμη σημαντικό οικονομικό έπαθλο- έκπληξη κέρδισε ο Κώστας Καραμαούνας για την αφίσα που απεικόνιζε τον δαίμονα του τυπογραφείου. Το βραβείο απένειμε ο πρόεδρος του Μουσείου Τυπογραφίας, ιδρυτής της εφημερίδας “Χανιώτικα νέα” Γιάννης Γαρεδάκης.

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Ακολούθησε απονομή τιμητικών διακρίσεων για τις 30 καλύτερες αφίσες που επιλέχθηκαν από την κριτική επιτροπή και παρουσιάστηκαν σε έκθεση.

Πρόκειται για τους:
Jia-Min-Wang (Ταϊβάν),  Peter Javorik ( Σλοβακία), Saeideh  Shahmari Kalestan (Ιράν), Laurent Labat (Γαλλία), Mario Fuentes (Εκουαδόρ), Geray Gençer (Τουρκία), Łukasz Chmielewski (Πολωνία), Eric Lee Yin Hang (Καναδά),  Zero Point Developers Δημήτριος Μπούκος – Γεράσιμος Χωραΐτης (Ελλάδα), Wei Su (Καναδά), Mahé Renaut Γαλλία), Mafalda Sofia d´Almeida (Πορτογαλία), Colin Eadie, (ΗΠΑ),  Levent Tayfur (Τουρκία),  Ayşegül Tuğçe Durmaz (Τουρκία), Δανάη Αθανασίου ( Κύπρος), Sarah Kngezwitsch (Scotland), Δανάη Πολυβίου (Κύπρος), Agata Danilova (Λευκορωσία), Evelyn Davis-Walker (ΗΠΑ), Yen-Chu Chiang (Ταϊβάν), Gen Harrison (Σκωτία), Νάνσυ Μέρου (Ελλάδα), Στέλλα Παλούγκου (Κύπρος), Xiaofeng Chen  (China),  Luis Rutz (Germany).

Η εκδήλωσε περιλάμβανε χαιρετισμό από τον Γιάννη Γαρεδάκη, ιδρυτή και Πρόεδρο του Μουσείου Τυπογραφίας, προβολή βίντεο για το Μουσείο Τυπογραφίας, παρουσίαση του διαγωνισμού από την Έλια Κουμή, διευθύντρια του Μουσείου Τυπογραφίας. Επίσης  πραγματοποιήθηκαν σύντομες ομιλίες από τα μέλη της κριτικής επιτροπής:
Δημήτρη Αρβανίτη, Graphic Designer, member of AG I- Alliance Graphique Internationale:
Τζανέτο Πετροπουλέα, σχεδιαστή, τ. πρόεδρο Δ.Σ. της Ενωσης Γραφιστών Ελλάδας
Αντώνη Παπαντωνόπουλο, τυπογράφο – λιθογράφο, καλλιτέχνη και Λίλα Καλογερή, εικονογράφο

Να σημειωθεί πως τα διακεκριμένα έργα του διαγωνισμού θα εκτίθενται στο αμφιθέατρο του Μουσείου Τυπογραφίας για έναν περίπου χρόνο, μέχρι τον επόμενο διαγωνισμό.

Ο διεθνής διαγωνισμός αφίσας που οργανώνει το Μουσείο Τυπογραφίας είναι ένας θεσμός που ξεκίνησε το 2014.